Gadżety reklamowe pomysłem na trudne czasy?

  • tomek 

Czy gadżet reklamowy może budować trwałe relacje z naszymi klientami? Czy może być skutecznym narzędziem w ręku marketera? Zdecydowanie tak! Może być wręcz potężną bronią w codziennych zmaganiach z konkurencją i walce o pozyskanie i utrzymanie klientów.

  • Dlaczego upominek reklamowy  jest istotnym narzędziem marketingowym?
  • Jakimi cechami powinien się charakteryzować?
  • Na co zwrócić uwagę, aby nasza kampania z wykorzystaniem gadżetu okazała się sukcesem?

W dzisiejszych czasach marketer ma do dyspozycji olbrzymi wachlarz wszelkiego rodzaju narzędzi, dzięki którym jest w stanie realizować cele firmy związane ze sprzedażą, dystrybucją,  poziomem satysfakcji klientów, budowaniem ich lojalności czy kształtowaniem pozytywnego wizerunku firmy, marki czy samego produktu. Czy jest zatem jeszcze miejsce na tak popularny niegdyś gadżet reklamowy? Otóż jest! Co więcej, działania promocyjno-reklamowe z wykorzystaniem upominków reklamowych wracają do łask, tak jak wraca koncepcja H2H, gdzie człowiek, jego emocje i bezpośredni kontakt znowu zyskują na wartości

Dlaczego gadżet ma w sobie taką siłę?

Bo wszyscy jesteśmy ludźmi i mamy ludzkie odczucia, bez znaczenia w jakiej firmie pracujemy i jakie stanowisko piastujemy. Jako ludzie po prostu lubimy coś dostawać. Gadżet zawsze wzbudza pozytywne emocje. Zastosowanie znajdują tutaj reguły Cialdiniego. Pierwsza z nich – reguła wzajemności – powoduje, że otrzymując coś od kogoś, rodzi się w nas naturalna potrzeba odwzajemnienia. A jak taka potrzeba przekłada się na interesy, wiemy doskonale. Kolejna zaś – reguła lubienia – mówi o tym, że zawsze bardziej lubimy osoby, firmy, marki, od których coś dostajemy. Jak takie „lubienie” działa w biznesie, też nikomu tłumaczyć nie trzeba.

Jaki powinien być upominek reklamowy?

Właściwie dobrany, przemyślany, wysokiej jakości i funkcjonalny. Wówczas niesie ze sobą olbrzymią moc przekazu. Niemal wszystkie badania marketingowe pokazują, że dla osób podejmujących decyzję o wyborze konkretnego upominku reklamowego najważniejszymi kryteriami jego wyboru są jakość i funkcjonalność, ale istotne są również marka i kraj pochodzenia. Oczywiście nadużyciem byłoby stwierdzenie, że cena nie ma znaczenia, ale coraz częściej mówimy nie o samej cenie, ale o ścisłej relacji ceny do jakości, czy też o tym, w jakim stopniu cena odpowiada naszym oczekiwaniom i potrzebom odnośnie samego produktu. Upominek reklamowy, aby spełnij swoją funkcję budując pozytywne skojarzenia i więź z produktem, marką, firmą czy konkretną osobą na pewno musi cechować się wysoką jakości. Wydaje się to oczywiste, ale praktyka pokazuje, że często oczywistym nie jest. I tutaj pojawia się największe niebezpieczeństwo. Jeżeli produkt w odczuciu obdarowanego będzie słaby pod względem jakościowym, to efekt, jaki chcieliśmy uzyskać będzie dokładnie odwrotny od zamierzonego. Jeżeli gadżet reklamowy nie będzie dobrze odebrany przez klienta, to jego stosunek do naszej oferty i samej firmy pozostawi wiele do życzenia w kontekście przyszłych kontaktów i możliwości współpracy. Kolejna rzecz to funkcjonalność gadżetu. Od wielu lat roztrząsana jest kwestia czy upominek reklamowy powinien być unikatowy czy funkcjonalny. Idealnie oczywiście, jeżeli może być zarówno jednym jak i drugim. Gdy jednak mielibyśmy wybierać, to mimo wszystko powinien być funkcjonalny. Jeżeli gadżet jest funkcjonalny to kontakt z nim trwa przez dłuższy czas, a nasza relacja z nim staje się trwała i napakowana pozytywnymi emocjami. Gadżet, którego nie będziemy używać spełni swoją rolę tylko w momencie jego przekazania. Chwila radości potrwa krótko, a później upominek ląduje w szufladzie i zapominamy o nim na drugi dzień.

Co powoduje, że nasza kampania z wykorzystaniem gadżetów okazuje się sukcesem?

Wiele czynników decyduje o tym, że realizacja działań marketingowych opartych na upominkach reklamowych jest skuteczną formą promocji. To po pierwsze trafiony, właściwie dobrany upominek, gadżet wysokiej jakości, funkcjonalny i z ciekawą grafiką. Właściwie przygotowana personalizacja często jest kluczowa we właściwym odbiorze upominku reklamowego. Począwszy od kreatywnego projektu graficznego, a skończywszy na szerokim wachlarzu dostępnych na rynku technik znakowania. Mamy tutaj do wyboru różnego rodzaju nadruki wielokolorowe, możliwość grawerowania techniką tradycyjną czy wykorzystując tzw. efekt lustra, mnóstwo dostępnych metod znakowania dedykowanych odzieży reklamowej,  produktom ceramicznym, notesom i kalendarzom czy słodyczom reklamowym. Gwarancję wysokiej jakości produktu, znakowania i serwisu dają nam z całą pewnością upominki produkowane przez specjalistów w danej kategorii gadżetów, firmy z know-how i które od kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu lat tworzą gadżety reklamowe o znanych markach. Ważny jest sam sposób przekazania upominku, jego opakowanie i wiele innych czynników, które finalnie powodują, że gadżet ten doskonale sprawdzi się w wielu obszarach mających na celu budowania trwałych relacji z naszymi obecnymi i potencjalnymi klientami. Markowy, wysokiej jakości upominek jest w stanie powiedzieć bardzo wiele o naszej firmie i ofercie. A to, co mówi najczęściej, to „dziękuję”, że byłeś, jesteś i będziesz z nami.