Słodkie Upominki czyli przez emocje do serce klienta

  • tomek 

Słodycze reklamowe to jedna z najbardziej popularnych kategorii upominków biznesowych. Słodkie upominki obecne są na szeroko rozumianym rynku artykułów promocyjnych praktycznie od zawsze. Jednak ewolucja jaką przeszły na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat jest przeolbrzymia. Obecnie są jednym z najchętniej wybieranych przez marketerów rodzajem gadżetów reklamowych. Potwierdzają to niedawne badania Polskiej Izby Artkułów Promocyjnych na temat postrzegania upominków reklamowych, w których to słodycze promocyjne znalazły się niemal na samym szczycie listy najczęściej wykorzystywanych przez firmy upominków biznesowych. O sile słodyczy reklamowych możesz przeczytać w naszym artykule we wrześniowo-paździenifowym wydaniu Marketera+

 

Słodkie upominki obecne od zawsze, ale jakże inne…

Kiedy branża upominków biznesowych stawiała na polskim rynku swoje pierwsze kroki, słodycze reklamowe były już jednym z najchętniej wybieranych przez marketerów gadżetów reklamowych. To one w znakomitej większości przypadków były wykorzystywane na potrzeby organizowanych przez firmy kampanii marketingowych. Ale jakie to były prezenty? W kontekście zawartości: czekolada lub bombonierka, personalizacja ograniczała się do indywidualnego bileciku dołączonego do prezentu, a opakowanie stanowiła szeleszcząca folia przewiązana kolorową wstążką (i to nie zawsze z kolorystyką zgodną z identyfikacją graficzną firmy czy marki). Dzisiaj słodycze reklamowe w wielu przypadkach to prawdziwe dzieła sztuki reklamowej, które wyznaczają trendy dla całej branży. Ogrom produktów i grup asortymentowych, bogactwo smaków, wysublimowane wzornictwo i indywidualne produkcje, nieograniczone warianty personalizacji oraz designerskie opakowania – to wszystko charakteryzuję obecnie tą kategorię upominków reklamowych.

 

Dlaczego warto postawić na słodycze reklamowe?

W dzisiejszych czasach możliwości wyboru gadżetów reklamowych przyprawiają marketerów o prawdziwy zawrót głowy. Dlaczego zatem warto zdecydować się właśnie na słodkie upominki? Przynajmniej z kilku powodów. Po pierwsze ta kategoria oferuje bardzo szeroki wachlarz produktów, zupełnie nieporównywalny z tym sprzed kilkunastu, czy kilkudziesięciu lat. Oprócz wspomnianych wcześniej czekoladek i bombonierek w ofercie słodyczy reklamowych znajdziemy ciastka, cukierki, praliny, trufle, lizaki, drażetki, pastylki, gumy do żucia i wiele, wiele innych ciekawych produktów. To z kolei powoduje olbrzymi komfort w odniesieniu do budżetu jaki mamy do dyspozycji. Budżetu zarówno w odniesieniu do jednostkowej ceny upominku, jak również  budżetu dedykowanemu całej planowanej przez nas kampanii. W ofercie słodyczy reklamowych znajdziemy produkty za kilka, kilkanaście czy kilkadziesiąt złotych, ale i prestiżowe zestawy upominkowe w kategorii premium. Kolejny argument przemawiający na korzyść słodyczy reklamowych to olbrzymia elastyczność dotycząca grupy docelowej. Wybór tej kategorii upominków reklamowych pozwoli nam trafić z planowaną akcją do klientów obojga płci,  z bardzo szerokim przedziałem wiekowym, klientów z praktycznie każdej branży i osób zajmujących różne stanowiska w swoich organizacjach. Słodkie upominki to jeszcze mnogość okazji i zastosowań z punktu widzenia marketera.  Potencjalnymi odbiorcami mogą być zarówno klienci jak i pracownicy. Produkty te świetnie się sprawdzą  jako upominki świąteczne czy prezenty związane z jubileuszami firmowymi. Często wykorzystywane są jako wsparcie działań tradowych dla działów sprzedaży. Są też niezbędnym elementem targów czy konferencji. Słodycze reklamowe  – jak mało która kategoria – oddziałują na wszystkie zmysły obdarowanego. Większość gadżetów reklamowych „wykorzystuje” zmysł wzroku i dotyku. Słodycze również. Ale dodatkowo jako jedyne angażują u obdarowanej osoby pozostałe trzy zmysły: smaku, węchu i słuchu (a propos tego ostatniego – kto nie uwielbia odgłosu łamanej tabliczki czekolady😊). A przecież sztuka i moc obdarowywania to w dużej mierze umiejętność wywoływania pozytywnych emocji. Pozostaje jeszcze jeden istotny atut będący po stronie słodkich upominków wykorzystywanych na potrzeby działań marketingowych. Są to olbrzymie, w wielu przypadkach nieporównywalne do innych kategorii upominków biznesowych – możliwości personalizacji samego produktu, jak i opakowania. Możemy zaprojektować ich indywidualny kształt czy też umieścić dowolną grafikę zarówno na samym produkcie (np. czekoladzie) oraz na opakowaniu. Produktami możemy miksować i tworzyć indywidualne, niepowtarzalne zestawy, które z całą pewnością zrobią olbrzymie wrażenie na obdarowanej osobie.

 

A gdzie tu moda na zdrowie i ekologię?

Świat w jakim żyjemy, również ten biznesowy, zmienia się bardzo dynamicznie. Ostatnie lata to niewątpliwie moda na zdrowie (ruch, fitness, właściwe odżywianie) oraz postępujący trend ECO. W obu przypadkach należy oczywiście przyklasnąć. Ale jak się mają do tego słodycze reklamowe. Otóż bardzo dobrze. Ci najbardziej świadomi i idący z duchem czasu producenci, świetnie zaadoptowali się do tej sytuacji. W ich ofercie możemy znaleźć mnóstwo ekologicznych, zdrowych produktów takich jak chociażby chipsy owocowe, produkty bezcukrowe czy ziarna zbóż. Nie oznacza to wcale, że kochana przez tak wielu z nas czekolada popadła w niełaskę. Wszak dobra czekolada spożywana w rozsądnych ilościach nikomu nie zaszkodziła, a wręcz przeciwnie😊. Szczególnie, gdy posiada certyfikat UTZ. Pojawia się coraz więcej opakowań i całych kolekcji ekologicznych. Najbardziej profesjonalni producenci używają do produkcji opakowań papierowych z certyfikatem FSC gwarantującym, że papier został pozyskany z kontrolowanych źródeł chroniących ekosystemy leśne lub z recyklingu, plastikowe patyczki do lizaków zastępowane są papierowymi itd.

 

 

Jakimi kryteriami kierować się przy wyborze słodyczy reklamowych?

Jeżeli z całej mnogości dostępnych na rynku upominków biznesowych zdecydujemy się na wybór słodyczy reklamowych, to na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę decydując się na takiego, a nie innego dostawcę? Niewątpliwie zaczniemy od oceny samej oferty, jej szerokości, jakości samych produktów, ale i opakowań i ich designu. Bardzo istotnym kryterium wyboru powinny być możliwości związane z personalizacją upominków i stosowanymi przez firmę / producenta technikami znakowania. Ale równie istotną kwestią jest doświadczenie. Są przecież na rynku firmy, których historia sięga kilkudziesięciu lat oraz takie, które funkcjonują od zaledwie kilku. A jak wiadomo produkcja słodyczy, nie tylko tych dedykowanych rynkowi reklamowemu, nie jest rzeczą prostą. Aby dostarczyć na rynek produkt najwyższej jakości, smaczny, bezpieczny i pięknie podany, trzeba niewątpliwie posiadać to doświadczenie oraz  unikatowy know-how, profesjonalny park maszynowy i zespół ludzi będących fachowcami w swojej dziedzinie. Warto postawić na te firmy, który dysponują odpowiednimi certyfikatami, żeby wspomnieć tutaj chociażby o globalnym systemie zarządzania bezpieczeństwem żywności IFS Food, który gwarantuje najwyższy poziom bezpieczeństwa żywności i powtarzalną jakość wykonywanych produktów. Przykładowo warto sprawdzić, czy tak popularne krówki reklamowe są pakowane ręcznie czy maszynowo. Z wiadomych względów ta druga opcja powinna być przez nas preferowana. Przy wyborze dostawcy ważnym jest, aby była to firma, która kompleksowo podchodzi do swojego biznesu, który obejmuje projektowanie, produkcję i konfekcję słodyczy, a nie koncentruje się tylko na jednym lub dwóch elementach tego procesu. Nie bez znaczenia pozostają oczywiście kwestie proekologiczne i prozdrowotne.

 

Gadżety reklamowe wciąż mają moc!

Słodycze reklamowe swą dużą popularność na rynku upominków reklamowych zawdzięczają między innymi wciąż utrzymującej się popularności gadżetów reklamowych. Mimo postępującej digitalizacji działań marketingowych upominek reklamowy ma się dobrze. Właściwie zaprojektowana kampania marketingowa, czy to w odniesieniu do pracowników (jako element employer brandingu), czy do rynku i jego uczestników (jako narzędzie budowania i podtrzymywania relacji biznesowych), potrafi przynieść niesamowite efekty. A ich pozytywne implikację widoczne są przez długi czas. Zasada jest prosta. Jako ludzie po prostu lubimy coś dostawać. Coś, co sprawi nam radość i co wywoła uśmiechy na twarzy. Tacy po prostu jesteśmy.  B2B to Ludzie, a Ludzie to emocje!

 

Argumenty przemawiające za wyborem słodkich upominków jako gadżetu reklamowego:

  • szeroki asortyment produktów (czekoladki, ciastka, cukierki, lizaki, pastylki itd.)
  • mnogość zastosowań (święta, okazje branżowe, jubileusze, promocje, targi, konferencje)
  • elastyczność budżetowa (produkty w bardzo szerokim przedziale cenowym)
  • nieograniczona grupa odbiorców (klienci – pracownicy, kobiety – mężczyźni, młodzi – „starzy”)
  • niebanalne możliwości personalizacji produktów i opakowań
  • zaangażowanie wszystkich zmysłów u obdarowanego (wzrok, dotyk, smak, węch, słuch)

 

Jakimi kryteriami kierować się przy wyborze słodyczy reklamowych

  • dowiedz się jakie są know-how i doświadczenie producenta
  • sprawdź szerokość oferty (kategorie produktów, dostępne smaki)
  • upewnij się jaka jest jakość produktów i opakowań oraz ich design
  • sprawdź certyfikaty jakimi dysponuje producent
  • dowiedz się jakie są możliwości personalizacji i znakowania